IGS.LT - Interneto Grafikos Studija

Kompiuteris be naudingų programų – tai tik niekam nereikalinga ir dulkes renkanti „dėžė“. Perskaitę šį straipsnį, galėsime ją papildyti labai naudingais ir patogiais įrankiais. Svarbiausia, kad tai padarysime neišleisdami nė cento! Skaityti daugiau...

Meniu
Pradžia Patarimai Patarimai Geriausios nemokamos programos – tai ko reikia tavo kompiuteriui!
Geriausios nemokamos programos – tai ko reikia tavo kompiuteriui!
Trečiadienis, 09 kovas 2011 09:09

Kompiuteris be naudingų programų – tai tik niekam nereikalinga ir dulkes renkanti „dėžė“. Perskaitę šį straipsnį, galėsime ją papildyti labai naudingais ir patogiais įrankiais. Svarbiausia, kad tai padarysime neišleisdami nė cento!

1. BIURO PROGRAMŲ RINKINYS – LibreOffice 3.3

Kompiuterį sunku įsivaizduoti be biuro programų rinkinio. Tačiau ar verta už tekstų redaktorių ir lentelių kūrimo programą mokėti didelius pinigus, jei tokiais darbais užsiimame vos kelis kartus per mėnesį? Tikrai ne. Juo labiau, kad visavertį biuro programų rinkinį, savo galimybėmis prilygstantį garsiajam „Microsoft Office“, galime gauti visai už dyką. Tai naujasis „LibreOffice“, kuris sukurtas populiaraus programų rinkinio „OpenOffice.org“ pagrindu. Lyginant su „Microsoft Office“, „LibreOffice“ išvaizda atrodo kiek pasenusi, tačiau šiuo programų rinkiniu labai patogu dirbti.
Dydis: 215 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.libreoffice.org

2. PDF FAILŲ ĮRANKIS – PDF Creator 1.2.0

P DF dokumentai patogūs, nes nu siuntę juos draugams ar bendradarbiams, galime būti ramūs, kad tekstas ir iliustracijos atrodys lygiai taip pat kaip mūsų kompiuteriuose. Juos bus galima skaityti kompiuteryje arba atsispausdinti. Deja, išsaugoti failus PDF formatu sugeba tik nedaugelis, dažniausiai profesionalams skirtų įrankių. Šią problemą galėsime pamiršti, įdiegę „PDF Creator“. Su ja galėsime kurti PDF’us bet kurioje dokumentus galinčioje išspausdinti programoje, pvz., tekstų redaktoriuje ar interneto naršyklėje. Įdiegus „PDF Creator“, kompiuterio spausdintuvų sąraše atsiranda naujas, virtualus įrenginys. Jis, vietoje to, kad išspausdintų dokumentą ant popieriaus, sukuria PDF formato failą, kurį galima išsaugoti kompiuteryje arba išsiųsti draugui el. Paštu.
Dydis: 16,7 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.pdfforge.org

3. UŽRAŠŲ TVARKYMO PROGRAMA – Evernote 4.2.1

„Evernote“ – labai patogi užrašų tvarkymo programa, leidžianti kaupti įvairius duomenis: tekstus, nuotraukas ir failus. Šis įrankis labai praverčia, kai reikia surasti kokią nors informaciją, mat programoje veikia galinga paieška, sugebanti rasti ieškomus žodžius ne tik tekstuose, bet ir paveikslėliuose. „Evernote“ suteikia galimybę naudotis sukauptais užrašais bet kur, kur tik veikia internetas: visa informacija yra įkeliama į specialią interneto saugyklą. Yra sukurta internetinė programos versija, veikianti naršyklėje. Išmaniųjų telefonų savininkams siūloma parsisiųsti mobiliąją aplikaciją.
Dydis: 54,1 MB
Ar reikia registruotis: taip
Info: www.evernote.com

4. PDF FAILŲ SKAITYKLĖ – Foxit Reader 4.3

„Foxit Reader“ – puiki PDF dokumentų skaityklė. Ši programa užima nedaug vietos kompiuteryje ir sugeba labai greitai atidaryti, rodyti bei spausdinti PDF formato failus. Daugeliu atžvilgiu „Foxit Reader“ lenkia savo garsiąją konkurentę „Adobe Reader“. Ši skaityklė leidžia dokumentuose rašyti įvairias pastabas ir pildyti anketas. Kadangi PDF dokumentus labai pamėgo virusų kūrėjai, savo piktiems kėslams bandantys panaudoti įvairias šio formato spragas, labai svarbu, kad šiuos failus skaitanti programa būtų nuolatos atnaujinama. „Foxit Reader“ yra kaip tik tokia.
Dydis: 7,5 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.foxitsoftware.com/pdf/reader

5. NUOTRAUKŲ TVARKYKLĖ – Picasa 3.8

Skaitmeninį fotoaparatą ar mobilųjį telefoną turime kiekvienas, tad nenuostabu, kad nuotraukos baigia užkariauti mūsų kompiuterį. Blogiausia, kad jos išsilaksto po pačius tolimiausius kietojo disko užkampius, tad rasti reikiamą vaizdelį pasidaro beveik neįmanoma. Betvarkę pažaboti padės „Google Picasa“. Tai viena geriausių nuotraukų peržiūros ir kompiuterinio fotoalbumo tvarkymo programų. Įrankis leidžia patogiai grupuoti vaizdus, atsižvelgiant į fotografavimo datą, pavadinimą ar aprašymą. Programa taip pat atpažįsta veidus. Todėl galėsime labai greitai surasti visus vaizdelius, kuriuose įamžintas vienas ar kitas namiškis, draugas ar bendradarbis.
Dydis: 13,6 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: http://picasa.google.lt

6. FILMŲ LEISTUVAS – VLC media player

Vartotojai šią programą dažniausiai vadina tiesiog VLC. Tai galingas filmų bei muzikos leistuvas, sugebantis be papildomų „kodekų“ atidaryti pačių įvairiausių formatų failus. Su šia programa taip pat galėsime atidaryti DVD filmus ar klausytis muzikinių CD diskų. Jeigu mūsų interneto tiekėjas siūlo internetinės televizijos paslaugą, su „VLC media player“ galėsime mėgautis TV laidomis savo kompiuterio ekrane. VLC galinga programa, tačiau ją galima papildomai tobulinti. Tai padaryti leidžia įvairūs priedai, pvz., iš programos kūrėjų svetainės parsisiuntę ir įdiegę naujų apvalkalų (angl. „skin“), galėsime neatpažįstamai pakeisti leistuvo išvaizdą.
Dydis: 13,6 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.videolan.org

7. MUZIKOS KŪRIMO ĮRANKIS – Audacity 1.3.12

Kompiuteriu galima redaguoti ne tik vaizdus, bet ir garsus, pvz., muzikinius failus. Šiai užduočiai atlikti skirta programa „Audacity“. Programa gali atstoti mėgėjišką garso studiją. Prijungę prie kompiuterio mikrofoną, su ja nesunkiai sukursime bet kokį garso įrašą. „Audacity“ taip pat pravers tiems, kas norėtų į kompiuterį perkelti senus kasetėse ar magnetinėse juostose saugomus įrašus. Sukurtus garso failus galėsime iš karto redaguoti, pvz., pašalinti nereikalingus triukšmus arba pritaikyti efektus, neatpažįstamai pakeičiančius muzikos skambesį arba pagerinti iš kasetės įrašyto garso kokybę.
Dydis: 10,7 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: http://audacity.sourceforge.net

8. „KODEKŲ“ RINKINYS – Win7 Codec Pack“

M ūsų filmų leistuvas nesugeba atidaryti filmo, nerodo vaizdo ar kažkur dingsta jo garsas? Tai reiškia, kad kompiuteryje trūksta reikalingų „kodekų“. „Kodekų“ – tai tokios nedidelės programėlės, kurios paaiškina kompiuteryje įdiegtam vaizdo leistuvui, kaip iškoduoti failuose saugomą vaizdo ar garso informaciją. „Windows 7 Codec Pack“ rinkinyje rasime praktiškai visus, netgi labai retai naudojamus „kodekus“. Programą įdiegsime vos keliais pelės klavišo spragtelėjimais. „Windows 7 Codec Pack“ taip pat pagelbės ir tuo atveju, jeigu mūsų kompiuteris nesugeba atidaryti kai kurių internetinių filmukų ir TV transliacijų.
Dydis: 20,2 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.windows7codecs.com

9. MUZIKOS GROTUVAS – Songbird 1.8 9

„Songbird“ – muzikos ir filmų leistuvas, sukurtas populiarios naršyklės „Mozilla Firefox“ pagrindu. Savo išvaizda ir valdymu jis primena kitą garsią programą – „Apple iTunes“. „Songbird“ gali groti įvairiausių formatų muzikinius failus bei internetinio radijo laidas. Kaip ir „Firefox“, „Songbird“ turi daugybę priedų. Programa turi integruotą interneto naršyklę, kurioje galime susirasti informacijos apie grojamus kūrinius ar atlikėjus. „Songbird“ pravers turintiems MP3 grotuvą ar išmanųjį telefoną su „Android“ operacine sistema. Mat jis leidžia perkelti muzikos kolekciją iš kompiuterio į mobilųjį įrenginį.
Dydis: 13 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.getsongbird.com

10. NUOTRAUKŲ REDAKTORIUS – Paint.NET 3.5.6 10

„Paint.NET“ daugeliu atvejų gali atstoti brangiai kainuojančius nuotraukų redagavimo įrankius, pvz., „Photoshop“. Aišku, su šia programa galėsime atlikti visus pradedantiesiems fotografams rūpinčius darbus, pvz., pašalinsime raudonų akių efektą ar pakoreguosime vaizdo kontrastą. Tačiau „Paint.NET“ sugeba žymiai daugiau. Įrankis padės sukurti įspūdingus montažus ir leis pritaikyti jiems įvairiausius vaizdo efektus. „Paint.NET“ leidžia iškirpti įdomiausius vaizdelių fragmentus, uždėti juos vienus ant kitų, paversti juos beveik permatomais. Nors programa sugeba labai daug, tačiau ji yra vos kelių megabaitų dydžio.
Dydis: 3,5 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.getpaint.net

11. VAIZDO LEISTUVAS – SPlayer 11

Jei reikia greito ir paprasto vaizdo leistuvo – „SPlayer“ yra puikus pasirinkimas. Ši programa gali rodyti įvairių formatų failus. Ja taip pat galėsime keisti vaizdo ir garso nustatymus, pvz., pakoreguoti spalvas. Programa taip pat sugeba rodyti subtitrus.
Dydis: 6,8 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.splayer.org/index.en.html

12. INTERNETINIS DISKAS – Dropbox 1.0.20 12

USB atmintinės patogios, bet jas nesunku pamesti. Tuo tarpu „Dropbox“ yra tokia laikmena, kurios pamesti neįmanoma. Ji veikia visur, kur yra internetas. Įdiegta kompiuteryje, programa sukurs naują aplanką. Visi į jį įkelti failai po kelių sekundžių nukeliaus į specialią interneto saugyklą. Juos galėsime pasiimti, naršyklėje nukeliavę į „Dropbox“ svetainę arba kitame kompiuteryje įdiegę tą pačią programą. Įrankis pasirūpins, kad visuose įrenginiuose turėtume lygiai tokius pačius failus.
Dydis: 14,1 MB
Ar reikia registruotis: taip
Info: www.dropbox.com

13. INTERNETO NARŠYKLĖ – Google Chrome

„Google Chrome“ kol kas nėra pati populiariausia naršyklė. Tačiau ji – pati greičiausia. Daugybė testų parodė, kad ji sparčiausiai užkrauna tinklalapius ir interneto programėles. Joje nestabo „YouTube“ filmukai ir „Flash“ žaidimai. Pro gramos valdymas yra labai paprastas – visi mygtukai išdėstyti siauroje juostelėje lango viršuje. „Chrome“ ne tik greita, bet ir galinga. Ją galime išmokyti naujų triukų, įdiegdami papildomų priedų ar internetinių programėlių. Kelis tūkstančius tokių „papildukų“ rasime interneto svetainėje https://chrome.google.com/webstore.
Dydis: 24,8 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.chrome.google.com

14. INTERNETINIŲ POKALBIŲ PROGRAMA – Skype 5.1 14

Be šios internetinių pokalbių programos išsiversti lygiai taip pat sunku kaip ir be mobiliojo telefono. Juk „Skype“ naudojasi praktiškai visi internautai. Naujausioje programos versijoje rasime neseniai atsiradusių funkcijų. Pvz., galėsime patikrinti, ką „Facebook“ socialiniame tinkle rašo mūsų draugai. Aišku, svarbiausia „Skype“ – galimybė bendrauti su draugais: rašyti žinutes bei kalbėtis, naudojant mikrofoną ir internetinę kamerą. Užsisakę papildomų, mokamų paslaugų taip pat galėsime siųsti SMS žinutes arba skambinti į mobiliuosius bei laidinius telefonus. Šia paslauga verta naudotis, jei turime draugų užsienyje, mat galėsime su jais bendrauti labai pigiai.
Dydis: 19,7 MB
Ar reikia registruotis: taip
Info: www.skype.com

15. KNYGŲ SKAITYKLĖ –

Vis daugiau knygų išleidžiama elektroniniu formatu. Deja, jų kūrėjai dažnai naudoja skirtingus failų standartus, kuriuos sugeba nuskaityti toli gražu ne visi įrenginiai ar kompiuteryje įdiegtos programos. „Calibre“ išspręs šią problemą. Mat programa pažįsta daugybę skirtingų el. dokumentų formatų ir netgi sugeba el. knygas konvertuoti iš vieno standarto į kitą. „Calibre“ taip pat pravers tiems, kas turi el. knygų skaityklę. Mat programa gali perkelti knygas iš kompiuterio į įrenginį. Be to, programa gerai tinka nuosavos elektroninės bibliotekos tvarkymui. Su ja galėsime grupuoti leidinius ir susikurti tikrą jų katalogą.
Dydis: 37 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.calibre-ebook.com

16. INTERNETINIS VAIZDO LEISTUVAS – Miro 3.5.1 16

„Miro“ tai programa, leidžianti žiūrėti daugiau nei 6000 internetinės televizijos laidų ir tinklalaidžių (angl. „podcast“). Programoje rasime šių pramogų sąrašą, suskirstytą pagal temas. Norint užsiprenumeruoti patikusias laidas, tereikės spragtelėti vieną mygtuką. Norint žiūrėti kokybišką vaizdą ypač greito interneto nereikės. Mat laidas galima parsisiųsti į kompiuterį ir po to jas pasižiūrėti atsijungus nuo ryšio, pvz., keliaujant autobusu ar traukiniu. „Miro“ taip pat gali atstoti įprastą kompiuterinį vaizdo leistuvą – programa moka atidaryti visus populiariausius vaizdo failų formatus.
Dydis: 37,8 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.getmiro.com

17. INTERNETINIS RADIJAS – RadioSure 2.2 17

Su šia programa galėsime pasiklausyti net 17 000 internetinių radijo stočių iš viso pasaulio – tame tarpe ir lietuviškų. Stočių sąrašas nuolat auga – nemokamoje programos versijoje, kurią siūlo išbandyti „Computer Bild Lietuva“, jis atnaujinamas kiekvieną savaitę. Mums patinkančios muzikos ar laidų rasime, naudodami greitą paieškos sistemą. „RadioSure“ leidžia ne tik klausytis internete grojamos muzikos, bet ir įsirašyti ją savo kompiuteryje. Programa sugeba atpažinti dainos pradžią. Tad kiekvienas kūrinys išsaugomas atskirame faile – tai labai patogu. Šaunu ir tai, kad vienu metu galėsime įrašinėti net dvi internetinio radijo stotis.
Dydis: 4,1 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.radiosure.com

18. ARCHYVAVIMO PROGRAMA – 7-Zip 9.20 18

Suarchyvuotus failus patogu siųsti elektroniniu paštu. Juos taip pat neretai parsisiunčiame iš įvairių interneto svetainių. Aišku, daugelį archyvų galima išskleisti, naudojant operacinėje sistemoje „Winows“ esantį įrankį. Tačiau daug patogiau juos tvarkyti papildoma programa. „7-Zip“ yra viena geriausių ir, svarbiausia, visiškai nemokama. Norint suspausti aplanką ar failą netgi nereikės atidaryti programos.
Dydis: 1,1 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.7-zip.org

19. USB PROGRAMŲ PAKETAS – Portable Apps Suite 19

Prisėdę prie svetimo kompiuterio, pvz., mokykloje ar darbe, pasigendame savo pamėgtų programų. Kad taip neatsitiktų, į savo USB atmintinę arba išorinį kietąjį diską įdiekime programų rinkinį „Portable Apps Suite“. Jame esančiais įrankiais galėsime naudotis bet kuriame kompiuteryje. Nereikės keisti programų nustatymų – jos visur veiks vienodai. Be to, nepaliksime jokių pėdsakų. Rinkinyje yra daugybė gerai žinomų programų, pvz., interneto naršykle „Firefox“, biuro programų paketas „OpenOffice“, internetinių pokalbių programa „Pidgin“.
Dydis: 2–137 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.portableapps.com

20. PASAULIO ATLASAS – Google Earth 6.0 20

Pažinkime pasaulį iš paukščio skrydžio. Su „Google Earth“ tai padaryti visai nesunku. Šis iš palydovinių nuotraukų sudarytas pasaulio atlasas leidžia nukeliauti į bet kurį Žemės kampelį. Pamatysime kalnus, nusileisime į tarpeklius ir netgi – vandenynų gelmes. Įspūdingai atrodo didžiausi pasaulio miestai, kuriuose galime iš visų pusių apžiūrėti trimačius pastatų bei architektūros objektų modelius. Programoje daug naudingos informacijos, kurią galėsime panaudoti savo referatuose ar kursiniuose darbuose. Nusibodo keliauti po Žemę? Tai nuvykime į mėnulį ar išbandykime piloto duoną, įsijungę skrydžio režimą.
Dydis: 13,5 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: http://earth.google.com

21. INTERNETINIS ANTIVIRUSAS – Immunet Project 21

„Computer Bild Lietuva“ testai parodė, kad idealių antivirusinių programų nėra. Visos jos gali suklupti ir praleisti kenkėjus į mūsų „dėžę“. Deja, kovoje su piktadariais apsaugos programa visada būna vieniša. Mat galioja nerašyta taisyklė, kad diegti du antivirusus viename kompiuteryje negalima. Nes jie pradės peštis. Laimei, nuo šiol savo antivirusinei programai galime parūpinti bičiulį. Tai „Immunet Project“. Ši apsaugininkė nesipeša su kitomis panašaus po būdžio programomis. Ji tikrina failus, naudodama internete saugomą duomenų bazę, kurioje registruojami visi aptikti kenkėjai.
Dydis: 0,35 MB
Ar reikia registruotis: taip
Info: www.immunet.com

22. PROGRAMŲ OPTIMIZAVIMO ĮRANKIS – Soluto Beta 22

Nusipirkome kompiuterį, bet jis kažkodėl kraunasi labai ilgai. Nejau gi „dėžė“ sugedo? Greičiausiai ne – tiesiog gamintoja įdiegė daugybę mums visai nereikalingų programų, kurios pasileidžia kartu su „Windows“. Deja, išgaudyti tokius įnamius sugeba ne kiekvienas. Šią užduotį paveskime programai „Soluto“. Ji patikrins kompiuteryje įdiegtas programas ir internete esančioje duomenų bazėje išsiaiškins, kurios iš jų yra tikrai reikalingos, o kurias galime atjungti. Tuo „Soluto“ sugebėjimai nesibaigia. Likusias programas taip pat galime sudrausminti – vienoms liepti krautis kartu su operacine, o kitoms – įsijungti po kelių minučių.
Dydis: 1 MB
Ar reikia registruotis: taip
Info: www.soluto.com

23. DEFRAGMENTAVIMO ĮRANKIS – Defraggler 2.02 23

Per nauja įdiegus operacinę sistemą, kompiuteris tiesiog skraidyte skraido. Tačiau vos po kelių mėnesių jis pradeda lėtėti. Neskubėkime dėl to kaltinti lėtų dalių ar lūžinėjančių programų. Greičiausiai už tokį sulėtėjimą turime „dėkoti“ betvarkei, kurią operacinė sistema „Windows“ sugebėjo sukelti mūsų kompiuterio kietajame diske. Darbo metu, pvz., kopijuojant duomenis ar diegiant naujas programas, ji laikmenoje surašo failų fragmentus visur, kur tik randa laisvos vietos. Diegimas ar kopijavimas vyksta greitai, tačiau, kai tokius failus reikia nuskaityti, kietojo disko galvutei tenka gaišti daug brangaus laiko, lakstant iš vienos kietojo disko vietos į kitą. Tvarką laikmenoje gali įvesti defragmentavimo programa, pavyzdžiui, nemokamas įrankis „Defraggler“. Jis veikia daug greičiau už operacinėje sistemoje „Windows“ esantį analogišką įrankį. Be to, „Defraggler“ leidžia defragmentuoti ne tik visą kietąjį diską, bet ir mūsų pasirinktus failus.
Dydis: 2,9 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.piriform.com

24. ŠIUKŠLIŲ NAIKINTOJAS – CCleaner 3.03 24

Kompiuteryje įdiegtos programos elgiasi kaip neklaužados vaikų darželio auklėtinės. Blogiausia, kad jos palieka šiukšles kur tik papuola. Su jomis susitvarkyti gali nebent patyrusių auklių brigada. „CCleaner“ yra kaip tik tokia. Tai visas įrankių rinkinys, galintis išvalyti nereikalingus failus, kuriuos sukaupia mūsų interneto naršyklės, kitos programos ir pati operacinė sistema. „Ccleaner“ šalina ne tik nereikalingus, o kartais ir kompiuterio darbą stabdančius failus, bet ir „Windows“ registro įrašus, kurie lieka po to, kai pašaliname kokią nors programą.
Dydis: 2,9 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.piriform.com

25. FAILŲ ATKŪRIMO ĮRANKIS – Recuva 1.39 25

Netyčia ištrynėme failą, o gal kompiuteris ėmė ir nulūžo. Ką daryti? Visų pirma, nepulkime į paniką. Su nemokama programa „Recuva“ galėsime atkurti iš kompiuterio ištrintus ar pradingusius failus, atkurti duomenis, buvusius skaitmeninio fotoaparato atminties kortelėje ar MP3 grotuve. Ji netgi padės susigrąžinti „Word“ dokumentus, kuriuos pamiršome išsaugoti arba pradingusius po to, kaip kompiuteris persikrovė be mūsų žinios.
Dydis: 2,4 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.piriform.com

26. KOMPIUTERIO DALIŲ ANALIZATORIUS – Speccy 1.08 26

Niekaip nepavyksta rasti tvarkyklės kompiuteryje įdiegtai vaizdo plokštei? Tai padaryti sunku, kai nežinome tikslaus įrenginio modelio. Tačiau, norint jį išsiaiškinti, visai nesinori ardyti „dėžės“. Tai už mus padarys „Speccy“. Ši nemokama programa labai greitai surinks visą mus dominančią informaciją apie kompiuteryje esančius įrenginius. Ji sužinos, koks procesorius, kietasis diskas, darbinė atmintis, vaizdo plokštė ar operacinė sistema jame veikia. Kai norėsime praplėsti darbinę atmintį, „Speccy“ mums praneš, kiek laisvų jai skirtų lizdų yra mūsų kompiuteryje.
Dydis: 3,4 MB
Ar reikia registruotis: ne
Info: www.piriform.com

 

Apklausa

Kokius Windows dabar naudojate?
 

Reklamainfo@igs.lt
862126604

Įrašome / Perrašome

  • Windows XPWindows XP Home Premium, Professional įrašymo ir
  • Windows vistaWindows Vista Basic, Home Premium, Business, Ultimate
  • Windows 7Windows 7 Home Premium, Profesional, Ultimate įrašymo ir

Reportažas